Komentáře:   Zpráva o činnosti sboru za rok 2008

Vážení a milí hosté, bratři a sestry

Je mojí milou povinností přivítat Vás na dnešní výroční valné hromadě Sboru dobrovolných hasičů ve Svratouchu a přednést zprávu o činnosti sboru za uplynulé období.
    V letošním osmičkovém roce, kdy si naše země připoměla hned několik významných výročí, která se k tomuto roku váží a ve kterém bylo jistě nejvíce významné výročí založení samostatného Československa, nelze nevzpomenout na prvního prezidenta a nejvýznamější osobnost našich novodobých dějin prof. T.G.Masaryka a na jeho vztah k činnosti dobrovolných hasičů.
    Prezident Masaryk ve svém projevu na sjezdu československého hasičstva v roce 1925 charakterizoval dobrovolné hasiče těmito slovy: "Sleduji a oceňuji záslužnou a nezjištnou práci dobrovolného hasičstva a jeho obětavá činnost je mi dobře známa. Hasičstvo dokazuje svými skutky a činy lásku k bližnímu a zároveň vysokou mravní hodnotu svých ideálů".
    A my, kteří jsme již několikátou generací pokračovatelů dobrovolnýc hasičů z tohoto historického roku, můžeme bez nadsázky říci, že tato myšlenka navzdory změnám politických režimů, změnám vlád a politických stran přetrvává a odměnou ta toto je nejvyšší stupeň hodnocení důvěry spoluobčanů, kterou vyjadřují v průzkumech veřejného mínění, ve kterých jsou dobrovolní hasiči vždy na čelním místě.
    O tom, jak vlastní hasičská činnost sborů dobrovolných hasičů v dnešním rozvinutém IZS je či není náročná, není třeba vést diskuze a my, kteří jsme u hasičů prožili již větší část svého života, můžeme toto jenom potvrdit. Víme jakou péči vyžaduje příprava techniky a všech technických prostředků tak, aby byly připraveny vždy když je potřeba i jakou přípravu musí prodělat členové sboru zařazení do jednotek, včetně ověření zdravotní způsobilosti k výkonu této služby, a toto všechno vykonávají ve svém volném čase, mimo svoje povolání. Aby to mohli dělat tak dobře jak to dělají, je potřeba mít tu hasičinu v krvi a jenom díky těmto lidem hasičská myšlenka nekončí, ale přetrvává generace.

Autor: Admin, Datum: 30.11.2008